Krav Maga jako system początkowo była nauczana wyłącznie w wojsku. Ze względu na dużą brutalność a jednocześnie skuteczność technik, cywile nie mogli jej się uczyć. Dopiero w roku 1972 w Wingate Institute of Sport and Physical Education w Netanya odbył się pierwszy kurs cywilny dla instruktorów. W latach 70. i 80. XX wieku, walka wręcz została wprowadzona przez twórcę systemu do sektora cywilnego. Powstały dwa ośrodki: w Tel Awiwie oraz w Natanja. Krav Maga jako system ciągle ewoluowała (i tak jest do dziś). Imi starał się udoskonalać metody treningowe, oraz przystosowywać system do nowych zagrożeń. Współcześnie Krav Maga to zestaw starannie wyselekcjonowanych technik samoobrony, mających na celu maksymalnie szybkie wyeliminowanie zagrożenia.
Trenujący uczą się sposobów zachowania w sytuacji ataku ze strony jednego lub kilku napastników.
Treningi obejmują również obronę przed agresorem uzbrojonym w nóż, pałkę lub broń palną. Ponadto w skład Krav Maga wchodzą niektóre techniki kickbokserskie, oraz coraz częściej trenuje się techniki grapplingowe. Krav Maga opiera się na naturalnych odruchach człowieka. Oryginalną koncepcją Krav Maga było przyswoić wszystko, co użyteczne, biorąc najbardziej skuteczne techniki, które sprawdzałyby się podczas walki realnej.
Krav maga stosuje gradację obrony w zależności od intensywności ataku i sytuacji broniącego się, czemu służą cztery zasady:
I zasada: Unikaj miejsc i sytuacji niebezpiecznych.
II zasada: Jeżeli znajdziesz się w niebezpiecznym miejscu lub sytuacji, to oddal się z tego miejsca jak najszybciej.
III zasada: Jeżeli znajdziesz się w niebezpiecznym miejscu lub sytuacji i nie możesz się z niej oddalić, to walcz używając wszelkich dostępnych przedmiotów, które mogą Ci pomóc.
IV zasada: Jeżeli znalazłeś się w niebezpiecznym miejscu lub sytuacji, nie możesz się oddalić i w zasięgu nie ma żadnych przedmiotów, które można by było w walce wykorzystać, to walcz w sposób maksymalny, nie stawiając sobie żadnych ograniczeń.